kayisinin-faydalari

KAYISININ FAYDALARI NELERDİR?
TAZE VE KURU KAYISININ FAYDALARI

Gülgiller familyasından olan kayısı, dünyanın birçok yerinde yetiştirilen bir meyvedir. Türkiye’ de sıkça yetiştirilen kayısı sert çekirdekli, sulu ve tatlı bir meyvedir. Besin değeri açısından zengin olan kayısı da A, C, E ve B grubu vitaminleri ile potasyum, kalsiyum ve demir mineralleri bulunur.

Yaz meyveleri arasında bulunan kayısı, zengin besin değerleri sayesinde çok faydalı bir meyvedir. Kayısının faydaları arasında en bilineni hazmı kolaylaştırması ve kabızlığı gidermesidir. Ancak bu fayda, aşırı tüketim sonucu zarara dönüşebilir ve ishale neden olabilir. İçerdiği demir minerali sayesinde kansızlık olarak bilinen Anemi hastalığına karşı vücudu koruması da kayısının faydaları arasında sayılabilir. Kayısı, ayrıca karaciğer dostu meyveler arasında bulunur; karaciğerin yenilenmesine yardımcı olur. Birçok meyve gibi kayısı da gelişme çağındaki çocukların tüketmesi gereken bir meyvedir. Kayısıdaki vitamin ve mineraller kemik ve diş gelişimine destek olur. Gelişme çağındaki çocuklar da sık sık karşılaşılan iştahsızlık sorununa da çare olan kayısının iştah açıcı etkisi de bulunur. Ayrıca, kayısının faydaları arasında zihin yorgunluğunu gidermesi ve zihni canlandırması da bulunur. Potasyum bakımından zengin olan kayısı, sporcuların tercih etmesi gereken meyvelerdendir. Potasyum minerali kaslardaki yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur ve kasların güçlenmesini sağlar. Tam bir enerji kaynağı olmasından dolayı da sporcular tarafından tercih edilen meyveler arasındadır.Kavun gibi sinirleri sakinleştirici etkisinin bulunması da kayısının faydaları arasındadır. Ayrıca uyku sorunu olanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilen kayısı, uykusuzluğu gidermeye de yardımcı olur. Kalp içinde faydalıdır, kalbi güçlendirir ve korur. Özellikle kalp kasının güçlenmesini sağlaması da kayısının faydaları arasındadır. Kayısının cilt üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Cildin canlanmasının yanında, esnekliğini kaybetmesini de engeller.

Birçok türü bulunan kayısı genellikle taze veya kurutulmuş haliyle tüketilir. Tatlı yapımında sıkça kullanılan kayısının reçeli, marmelatı ve kompostosu yapılır. Mevsiminde toplanıp kurutulan kayısıları kış mevsiminde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Kuru kayısının faydaları taze olanına oranla daha fazladır. Kuru kayısı, demir ve potasyum açısından daha zengindir. Ana öğün aralarında yiyebileceğiniz birkaç kuru kayısı hem tok kalma sürenizi uzatır hem de kan şekeriniz düşmesini engeller.

Yorum yapılmamış

Yorum yazın